avatar

Kozmetik ürünlerindeki bu maddelere dikkat!

27 Şubat 2018
30 defa okundu
Yorum kapali
 • Kozmetik ürünlerindeki bu maddelere dikkat!

  Kadınlar için, kozmetik ürünleri vazgeçilmezdir. Çoğu kadın, daha güzel görünmek için neredeyse her gün, kozmetik ürünlerinden faydalanır.  Peki, bu ürünlerde sağlığı tehdit eden zararlı maddelerin olduğunu biliyor musunuz? Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için kozmetik ürünlerinde bulunan zararlı maddeleri araştırdık.

  Sağlıklı beslenme, vücuda ziyan veren kimyasallardan kurtulmaya muavin olur. Ancak bir konuyu atlayabilirsiniz. Vücuda samimi ziyan veren kimyasallardan arınırken, cilde ziyan veren kimyasallar genelde önemsenmez. Tüm bu lüzumsuz kimyasalları hayatınızdan çıkarmak ve cildinizde oluşabilecek hasarları azaltmak için kullandığınız ürünlerin içeriklerine dikkat etmelisiniz. İşte kozmetik ürünlerinde bulunan zararlı maddeler…

  Paraben

  Parabenin, östrojen hormonunu taklit ederek, göğüs kanseri riskini artırdığına ve doğurganlığı azalttığına dair sonuçlar elde edilmiştir. Bu nedenle, paraben içeren ürünlerden sağlığınızı korumak adına ırak durmanız gerekir. Paraben, kozmetik ürünlerinin dayanıklılık süresini uzatan koruyucu bir maddedir. için kullanılan bir koruyucu maddedir. Bakteri ve küf gibi oluşumların önüne geçer. Renkli kozmetikler, deodorantlar, şampuanlar gibi birçok üründe bulunuyor.

  Sentetik renklendiriciler

  Kozmetik ürünlerin içerik kısmında yazan FD&C ve D&C, suni renklendirici kullanıldığını gösterir. Çoğu paket üründe bulunur. Petrol ve türevi maddelerden elde edilen sentetik renklendiriciler, kanserojen maddelerin arasındadır. Sağlığı ağırbaşlı anlamda etkiler.

  SLS (sülfat)

  SLS, yani sodyum loril sülfat, kişisel bakım ürünlerinin derhal derhal hepsinde bulunur. Sağlık için son radde zararlıdır. En bilinen etkilerinden biri, ten ve göz iritasyonudur. Şampuan, surat temizleyici, duş jeli gibi köpüren ürünlerde bulunur. Duygulu ciltlerde tahrişe yol açar.

  Petrolatum

  Petrolatum, kozmetikte yaygın olarak kullanılan zehirli bir maddedir. Ana maddesi petrol jeli yani vazelindir. Dudak merhemleri ve çoğu bebek bakım ürünlerinin içinde bulunur. Bu maddenin bulunduğu ürünler, erken yaşlanmaya, hücrelerin bozulmasına sebep olur ve hücre gelişimini önler. Cildi tamamen kapladığı için, ciltteki gözenekleri tıkar. Egzama, kaşıntı hatta ten kanseri gibi sorunlara yol açar. Hormonal aktiviteleri menfi etkiler.

  Parfüm

  Ürünlere hoş ıtır veren parfümler, bilhassa nemlendirici ve şampuanlarda kullanılır. Bir üründe kullanılan parfüm tabii içeriğe sahip değilse, alerjik reaksiyonlara ve solunum problemlerine yol açabilir. Bu nedenle, duygulu ciltler kesinlikle parfümlü ürünlerden ırak durmalıdır.

  Ftalat

  Ftalat maddesi, ürünlerdeki plastik içeriğini yumuşatmak için kullanılır. Özellikle oje, parfüm, losyon ve saç spreylerinden kullanılan ftalatın, meme kanseri riskini artırdığı ve ergenlik çağındaki kadınlarda göğüs gelişimine ziyan verdiği gözlemlenmiştir. Ftalat maddesinden korunmak için ürünlerin içerik kısmına dikkat etmelisiniz.

  Alüminyum

  Alüminyum, bilhassa sinirler üzerinde menfi etkilere sahiptir. Uzun süre alüminyum içeren ürünler kullanıldığı takdirde, bunama, Parkinson gibi beyin ve sinir hastalığına yakalanma riskini artar. Alüminyum, ter önleyici ilaçlar, deodorantlar, losyonlar, güneş kremleri ve şampuanlarda tercih edilen zararlı maddelerdendir.

  Etiketler :
  • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
   Mutlu kadınların 8 sırrını açıklıyoruz!
   Mutlu kadınların 8 sırrını açıklıyoruz!
   İlişkiyi canlandırmak için neler yapılmalı?
   İlişkiyi canlandırmak için neler yapılmalı?
   Erkekleri kadınlardan uzaklaştıran 6 neden
   Erkekleri kadınlardan uzaklaştıran 6 neden
   Yalnızken mutlu olmanın yolları
   Yalnızken mutlu olmanın yolları
  • Comments are closed.