avatar

Kontakt Lensler Hakkında

1 Ekim 2016
147 defa okundu
Yorum kapali
 • Kontakt Lensler Hakkında

  Kontakt Lensler Hakkında

  Hipermetropi, miyopi, astigmatizma gibi birçok göz rahatsızlığının tedavisinde kullanılan kontakt lensler; modern tıbbın bize kazandırdığı en güzel keşifler içerisinde yer alıyor. Üstelik kontakt lenslerin kullanım alanı sadece göz bozukluklarını gidermek ile de sınırlı değil. Günümüzde kendi göz rengi ile mutlu olmayan ya da dış görünüşünde değişiklik elde etmek isteyen kadın ya da erkekler de kontakt lensler kullanarak, hayallerindeki göz rengine sahip olabiliyor.

  Gaz geçirgen sert ya da yumuşak olacak şekilde iki farklı çeşidi olan kontakt lens kullanmaya karar verdiyseniz; satın alacağınız lensi seçerken de oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Aksi halde lenslerden istediğiniz sonucu alamayabilir; göz rahatsızlığınızı gidermek yerine olası yeni göz problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

  Kontakt Lens Çeşitleri:

  • Gaz geçirgen sert lensler:

  Yapıları yumuşak lenslere göre oldukça sert olan bu lensler, aynı zamanda göze rahat bir şekilde oksijen girmesine de izin veriyor. Korneayı sarıp sarmalamayan ve korneanın şeklini almayan bu lensler; daha çok astigmatizma tedavisi amacıyla reçete ediliyor.

  • Yumuşak lensler:

  Şeffaf bir dokusu olan yumuşak lensler, göz kusurlarının tedavisinde kullanılıyor. Kullanımları oldukça rahat olan bu lensler, aynı zamanda da renksiz. Hastanın daha berrak ve net görmesine aracılık eden yumuşak lenslerin ömrü 1 günden 3 yıla kadar değişebiliyor. Kullan-at model bir günlük lensler; bir gün kullanılabilirken, 1 ay boyunca gözden çıkarmadan kullanılabilen kontakt lens versiyonlarına rastlamak da mümkün.

  Kontakt Lens Kullanmanın Avantajları?

  • Kontakt lensler; gözlüklere nazaran biraz daha maliyetli olsa da kişinin daha net görmesine olanak tanırken, gözlükten daha iyi bir derinlik algılaması da sunuyor.
  • Kontakt lensler; gözlüklerle düzelme ihtimali oldukça az olan birçok görme bozukluğunun giderilmesi açısından da oldukça avantajlı.
  • Düzenli kontakt lens kullanımı; göz kusurlarının gerilemesine de vesile oluyor.
  • Gözlük kullanmak istemeyen ve gözlüğün varlığından rahatsız olanlara da bu lensler; doğallıklarını ve güzelliklerini kaybetmeme şansı tanıyor.
  • Pratik bir kullanımı olan lensler; gözlüğün neden olduğu kulak arkası ve burun ağrılarından da kurtulma fırsatı veriyor.

  Kontakt Lens Kullanmanın Zararı Olabilir mi?

  • Kontakt lensler; bilinçli bir şekilde kullanılmadığında yarardan çok zarara neden olabiliyor. Lenslerin bakımına ve temizliğine yeterince özen göstermemek, geceleri lensleri çıkarmadan uyumak, doktor tavsiyesine uygun olmayan kontakt lens kullanımı; kişinin ciddi boyutlara varan göz rahatsızlıkları yaşamasına neden olabiliyor.

   

  Kontakt lens fiyatları ise lensin markasına göre değişiklik gösteriyor. Piyasada 70 TL’ye kontakt lens bulabileceğiniz gibi bu fiyat 200 300 TL’lere kadar da çıkabiliyor. Kontakt lens satın almadan önce kesinlikle bir göz doktorunuza görünmenize tavsiye ediyoruz.

   

  Etiketler :
  • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
   Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
   Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
   “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
   “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
   “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
   “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
   Büyük meme kamburluk nedeni!
   Büyük meme kamburluk nedeni!
  • Comments are closed.