avatar

Genital bölge temizliği için 5 ipucu

26 Ağustos 2017
74 defa okundu
Yorum kapali
 • Genital bölge temizliği için 5 ipucu

  Kadınlarda genital bölge temizliğinin incelikleri vardır. İhmal etmek veya aşırı derecede temizlemek, hastalık riski yaratabilir. Ama merak etmeyin, en yakın arkadaşınız ‘Yüksek Topuklar’ olarak, genital bölge temizliği için ipuçları sunuyoruz.

  Vajina temizliğin sağlıklı yolunu seçin!

  Tuvalet, cinsel münasebet ya da tane kanaması sırasında hela kağıdıyla sildiğinizde mutlaka önden arkaya doğru temizleniniz. Bu sayede makattaki mikropların vajinaya yayılmasını engellersiniz. Kokusuz ve renksiz hela kağıdı kullanınız; çünkü ıtır ya da renk vermek için kullanılan kimyasal maddeler tahriş edici olabilir.

  Bazen hela kağıdı kullanmak can yakıcı olabilir; bu durumda temizlik için bir kap su ile elinizi kullanınız, daha sonra löp bir bezle dokunarak kurulanıp daha sonra ellerinizi sabunla yıkayınız.

  Vajinal duş yapmaktan kaçının!

  Bazı kadınlar, aşırı temizlik isteği nedeniyle vajinal duş yapmak isteyebilir. Ancak uzmanlar, bu noktada dikkatli olunması gerektğinin altını çiziyor.

  Vajinal duş muhtelif sıvılarla vajinanın yıkanması demektir. Vajina kendisini koruyucu sıvılar salgılar. Vajinal duş bu koruyucu sıvıların atılmasına ve yararlı bakterilerin (laktobasil) ölmesine sebep olur. Sonuçta temizlik amacıyla yapılmış bir duş vajinal enfeksiyonlara sebep olur. Vajinal duş için hazırlanmış birçok sıvı bile vajinaya zararlı kimyasal maddeler içerir. Temiz bir su bile kimyasal etkiyle vajen asiditesini değiştirir ve vajinal enfeksiyonlara sebep olabilir.

  Vajina kendi kendini temizleyen bir organdır!

  Hijyenik olduğu söylenen sprey, yaş mendil veya pudraları da kullanmayınız. Bunların içindeki kimyasal maddeler tahriş ve yanmaya sebep olabilir. Hassasiyet durumlarında kokulu tampon ve pedleri kullanmayınız.

  Genital bölge temizliğinde duygulu olun!

  Kullandığınız sabun ya da şampuan bile genital bölgenizi tahriş ediyorsa göz yaşartmayan bebek şampuanlarını deneyiniz.

  Küveti doldurarak değil ayakta duş şeklinde yıkanınız. Banyodan çıkmadan evvel genital bölgenizi sadece su ile durulayınız.

  Genital bölgedeki kılların temizliği de diğer bir riskli durumdur. Tıraş etmek kıl dönmelerine, tahrişe, kabuklanmalara ve mümkün kesikler de enfeksiyonlara yol açabilir. Kıl temizliği için genital bölge lazer epilasyon tercih edebilirsiniz.

  Kumaş tercihinde sağlığı tercih edin!

  Banyodan sonra giyinmeden evvel genital bölgeyi kuruladığınıza emin olunuz. Üstünüze fazla sıkı oturmayan 0 pamuklu çamaşır kullanınız.

  Pantolonlarınızda havalanmaya ruhsat verecek kadar bol olmalı ve sentetik, naylonlu kumaşlardan kaçınınız. Özellikle, vajinal akıntı ve benzeri sorunlar yaşıyorsanız, tedavi süresi boyunca kot pantolon giyinmekten kaçının.

  Uyku sırasında iç çamaşırı giymemeniz havalanmayı sağlamak ve nemden kaçınmak için müsait olacaktır. Bol şortlar giyerek de uyuyabilirsiniz. Külotlu çoraplar da genital bölgenin nemli kalmasında sorumludur, ilk fırsatta çıkarılmalıdırlar.

  Vajinal problemler için destek alın!

  Eğer her zamankinden farklı vajinal akıntı, kaşıntı, kızarıklık gibi problemler yaşıyorsanız, jinekoloji doktorundan destek alın. Genital bölgede bir tahriş ve kaşıntı hissettiğinizde kaşımamaya çalışınız. Tırnaklar bu bölgeye ziyan verebilir ve vaziyet daha da kötüleşir. 

  Bazı kadınlar bilmeden uyku sırasında kaşınırlar; bu vaziyet ayrım edildiğinde tırnaklar kısa kesilmeli ve gerekirse gece yatarken ellere eldiven takılarak uykuya geçilmelidir.

  Etiketler :
  • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
   Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
   Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
   “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
   “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
   “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
   “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
   Büyük meme kamburluk nedeni!
   Büyük meme kamburluk nedeni!
  • Comments are closed.