avatar

Çilek yemek için 7 tatlı sebep var!

26 Ağustos 2017
60 defa okundu
Yorum kapali
 • Çilek yemek için 7 tatlı sebep var!

  Mevsimin en güzel meyvelerin çileğin faydalarını biliyor musunuz? Uzmanından, çilek aş için tatlı sebepleri öğrenmeye ne dersiniz? O halde, hususi haberimizi okumaya devam ediniz!

  Şenpiliç ‘Dengeli Beslen Hareket Geç’ Proje Danışmanı Uzman Diyetisyen Olcay Barış, size çileği mevsiminde evinizden noksan etmemeniz için 7 sebep sıraladı:

  1-    Dilimlenmiş bir kase çilek sadece 53 kaloridir ve 3,3 gram lif içerir.

  2-    Çilek, portakaldan daha fazla C vitamini içermektedir. Bir bardak çilek, yetişkin bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 13’ünü karşılaşmaktadır.

  3-    Çilek, kan şekeri yüksek kişiler tarafından tüketilebilir. Çünkü çilek, glisemik indeksi değerine sahip menfi kan şekerini etkilememektedir. Tabii fazla Fazla yememek kaydıyla…

  4-    Al meyveler, düşük şekerli meyve olarak kabul edilir. 100 gram çilekte 4,1 gram şeker vardır. Şeker seviyesi en düşük al meyve ise ahudududur.

  5-    Antioksidan ve polifenoller bakımından varlıklı olan çilek, cildiniz üzerinde de harikalar yaratır. Çilek cildinizin onarımını sağlar ve bilhassa güneşten hasar gören hücreleri yeniler.

  6-    Çilek seviyorsanız rahatlıkla gülümseyebilirsiniz. Çileğin içerdiği malik asit, diş minelerinin beyazlamasına muavin olur.

  7-    Çilek yürek ve kardiyovasküler sistem için de fazla faydalıdır. Haftada üç kez çilek aş bilhassa kadınlarda yürek krizini azaltabilir.

  Unutmadan hatırlatalım: Çilek alırken, organik olmasına dikkat edin. Çevre Çalışma Grubu’nun listesine göre çilek, pestisit kalıntı seviyesi en yüksek olan ürünlerin başında gelmektedir.

  Sağlık İçin Dengeli Beslenip Harekete Geçin…

  Yapılan araştırmalar, Türkiye’de erkeklerin yüzde 25’inin, kadınların da yüzde 41’inin obez ya da aşırı kilolu olduğunu gösteriyor. Dünyadaki çocukların yüzde 20-25’inin obez olduğu ve bu çocukların yüzde 70’inin erişkinlikte de obez oldukları biliniyor.

  Obezitenin dünyayı olduğu kadar Türkiye’yi de tehdit ettiği gerçeğinden yola çıkan Şenpiliç, 2015 yılında ‘Dengeli Beslen, Harekete Geç’ sloganıyla aka bir sosyal mesuliyet projesi başlattı. Türkiye’nin en aka ak et üreticisi Şenpiliç tarafından başlatılan ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ Kampanyası, ailelerinin beslenmesi konusunda kilit rol üstlenen kadınların dengeli beslenme ve egzersizin önemi konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyor. Kampanya kapsamında uzman diyetisyenler tarafından yetişkinler ve çocuklar için dengeli beslenme ve egzersizin önemi anlatılıyor.

  http://www.dengelibeslenhareketegec.com/

  Etiketler :
  • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
   Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
   Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
   “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
   “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
   “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
   “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
   Büyük meme kamburluk nedeni!
   Büyük meme kamburluk nedeni!
  • Comments are closed.