avatar

Açık havada spor yapmanın 5 faydası

21 Ocak 2018
9 defa okundu
Yorum kapali
 • Açık havada spor yapmanın 5 faydası

  Açık havada spor yapmanın 5 faydası3 saat önce

  Havalar soğumaya başlayınca çoğu şahıs kendini kapalı mekanlara, spor salonlarına atar. Ancak bir süre sonra spor salonları, içinizi sıkabilir ve spordan uzaklaşmanıza sebep olur. Aleni havada spor yapmanın da sıhhat için birçok faydası vardır. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizler için açık havada spor yapmanın faydalarını derledik.

  Şeyma Subaşı’nın eski hallerini gördünüz mü? TIKLAYIN!Açık havada spor sıhhat için fazla faydalı!

  Havalar sıcak ya da soğuk olsun. Sizi spordan alıkoyan bahaneleri ortadan kaldırın. Hem kış mevsiminde hem de yaz mevsiminde enerjinizi hep yüksek tutmaya çalışın. Spor yapmak için spor salonlarına tıkılıp kalmayın. Sahillere, parklara veya ormanlara gidin. Yapılan araştırmalar, aleni havada spor yapmanın sağlığa birçok faydası olduğunu ortaya koymuştur. Peki, aleni havada spor yapmanın faydaları nelerdir?

  Açık havada D vitamini alın!

  Günümüzde çoğu kişi, D vitamini eksikliği sorunu yaşamaktadır. D vitamini, gövde tarafından üretilmediği ve besinlerden alınamadığı için mutlaka güneşe çıkmanız gerekir. D vitamini eksikliğiyle beraber depresyon, dolaşım sisteminde sorunlar, Alzheimer, hamilelik komplikasyonları gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle her gün en az 15 dakika boyunca güneş ışığı almak sıhhat için fazla önemlidir.

  Daha pak bir hava soluyun!

  Spor salonları, dışarıya göre daha pis bir havaya sahiptir. Havalandırmanın yetersiz olması, içeride bulunan kimyasallar, çöpler ve spor yapan öbür insanların nefesiyle beraber son radde sağlıksız bir ortama dönüşür. Ayrıca, kış aylarında artan salgın hastalıklar da kapalı mekanlarda daha basit yayılır.

  Kış depresyonu riskini azaltın!

  Kış aylarıyla beraber depresyon riski de artıyor. Sebebi tam olarak bilinmese de yeterli D vitamini alamamanın depresyonu tetiklediği söyleniyor. Depresyonda olmasanız bile enerjinizi yükseltmek adına dışarıya çıkın. Zaten kasvetli olan bir hava, kapalı mekanlarda durdukça sizi daha fazla sıkacaktır.

  Açık havada bağışıklığınızı güçlendirin!

  Özellikle orman veya park gibi yeşil alanlarda yapılan sporlar, sakinleştirici tesir sağlar. Ayrıca, spor yaparken bol oksijen almak, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuda zararlı birçok unsurdan ırak durmamıza muavin olur.

  Açık havada stresten kurtulun!

  Açık havada zaman geçirmek hatta spor yapmak, kaygılardan kurtulmanıza muavin olur. Kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ormanda spor yaparken mutlaka çıplak ayakla toprağa basın. Toprakla olan etkileşim sayesinde enerji aktarımı yapmış olursunuz. Aynı zamanda, şehrin kalabalığından ırak doğayla iç içe bir gün sizi daha dinç hissettirir. Kan basıncınız düşer, stresten kurtulursunuz ve geceleri daha iyi bir uyku uyuyabilirsiniz.

  Etiketler :
  • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
   Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
   Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
   “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
   “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
   “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
   “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
   Büyük meme kamburluk nedeni!
   Büyük meme kamburluk nedeni!
  • Comments are closed.