avatar

‘Süt içemeyenler kalsiyum ihtiyacını maden suyundan karşılayabilir’

10 Ağustos 2017
37 defa okundu
Yorum kapali
 • ‘Süt içemeyenler kalsiyum ihtiyacını maden suyundan karşılayabilir’

  Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, laktoz intoleransı nedeniyle süt içemeyen çocukların ve yetişkinlerin, kalsiyum ihtiyacını maden suyundan karşılayabileceğini söyledi.

  Çopur, yaptığı açıklamada, kalsiyum mineralinin insan vücudunda bilhassa kemik, diş, kas ve yürek sağlığı için son radde mühim olduğunu vurguladı.

  Kalsiyumun en mühim kaynağının süt ve süt ürünleri olduğunu ancak bazı kişilerin muhtelif nedenlerle bunları tüketemediklerini belirten Çopur, kalsiyum eksikliğinin kemik ve diş sağlığında bozulmalara, kaslarda zayıflamaya yol açabileceğini aktardı.

  Çopur, bu noktada maden suyunun iyi bir seçenek olduğuna işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

  “Sütte bulunan ve ‘süt şekeri’ denilen laktozun tam olarak sindirilmemesi durumu olan laktoz intoleransı nedeniyle süt içemeyen çocuklar ve yetişkinler, kalsiyum ihtiyacını maden suyundan karşılayabilir. Özellikle gelişme çağındaki çocukların günlük iki bardak maden suyu tüketmesi hem kemik sağlıkları açısından hem de gereksinim duydukları günlük kalsiyum miktarının karşılanması bakımından son radde önemlidir. Ayrıca maden suları yağ, karbonhidrat ve kolesterol de içermediğinden, kilo almadan kalsiyum ihtiyacını karşılamak isteyenler için çok iyi bir seçenek de sunuyor.”

  “Boyun daha çok uzamasına da faydası olur”

  Maden suyunun kalsiyum açısından sütten daha varlıklı olduğunu aktaran Çopur, şöyle devam etti:

  ”Maden suyu kalsiyum bakımından çok varlıklı olması nedeniyle sütün iyi bir alternatifi. İki bardak maden suyundaki kalsiyum miktarı, 1 bardak sütten 50 miligram daha fazla. Bu noktada bilhassa gelişme çağındaki çocukların günde 2 bardak maden suyu tüketmesi hem vücudun gereksinim duyduğu mineralleri karşılaması bakımından hem de kalsiyum eksikliğinin giderilmesi bakımından yararlı olacağından kişinin genetik yapısının dışında boyunun daha çok uzamasına faydasının olacağını da söyleyebiliriz.”

  “Maden suyu doğal, soda yapaydır”

  Çopur, tüketim sırasında soda ile maden suyunun karıştırılmaması gerektiğine de değinerek, şu bilgileri verdi:

  ”Maden suları yer altından çıkan ve içeriğinde kalsiyum, magnezyum, florür, iyodür, sodyum, potasyum, sülfat ve demir gibi mineralleri barındıran tabii sular. Buna rağmen suni soda ise sulara sodyum bikarbonat eklemek suretiyle, tekniğine göre hazırlanan karbondioksit ile gazlandırılmış ürünü anlatım eder. Yaklaşık olarak 70’den çok mineral içeren maden suyu, tabii ve mineralli su olduğu için cildi gençleştirir, vücuttaki asit ve baz dengesini sağlar, kadınlarda selüliti engeller, kalp, kas ve sinir sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.”

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
  Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
  “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
  “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
  “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
  “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
  Büyük meme kamburluk nedeni!
  Büyük meme kamburluk nedeni!
 • Comments are closed.