avatar

RSV bebekleri tehdit ediyor!

19 Şubat 2018
23 defa okundu
Yorum kapali
 • RSV bebekleri tehdit ediyor!

  Bu kış kar yağışının az olması ve havaların fazla fazla soğumaması, insanların tedbirsizliği ile birleştiğinde virüslerin hızla yayılmasına ve hastalıkların daha uzun sürmesine zemin hazırlıyor. Bu virüslerin fazla bilineni grip olsa da, aslında daha bulaşıcı ve yaygın olan RSV (Respiratuar Sinsityal Virus) fazla daha tehlikeli görülüyor. Virüs her ıslak grubunu tehdit etse de, bilhassa yenidoğanlar ve prematüre bebekler en aka risk grubunu oluşturuyor.

  Çocukların yüzde 90’ının ilk 2 yaşında bu virüsle karşılaştığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İncilay Üstündağ, RSV’nin, her yaştan insani tehdit eden, fazla yaygın ve bulaşıcı bir virüs olduğuna vurgu yaptı.

  Virüsün, insandan insana temas ile, enfeksiyon taşıyan eşyalara dokunmakla hızla bulaştığını söyleyen Dr. Üstündağ, RSV’den korunmak için yapılması gerekenleri şöyle aktardı:

  “Özellikle salgın dönemlerinde, nezle sanılan kişiler, gün içinde sık sık temas edilen kapı kolları, çocukların oyuncakları, hatta kıyafetleri adeta virüs saçar. Virüs katı yüzeylerde saatlerce diri kalabilir. Çocukların yaklaşık yüzde 90’ı ilk 2 ıslak içinde bu virüsle karşılaşmakta ve hastalığı ateş-nezle-öksürük şeklinde bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak atlatmaktadır. Aka çocuklarda grip gibi geçtiği halde yeni doğanlar için tehdit oluşturuyor.

  YENİDOĞAN VE PREMATÜRE BEBEKLER İÇİN ÖLÜMCÜL OLABİLİR

  RSV bilhassa yeni doğan ve prematüre dünyaya gelmiş bebekler için hayatı tehdit edici boyutlara gelebilmektedir. Bağışıklık cevabı henüz gelişmemiş veya doğuştan yürek hastalığı gibi risk taşıyan bebeklerde hızla akciğerlere inip bronşit veya zatürreye yol açar. Solunum sıkıntısı, oksijen yetersizliği, beslenme bozukluğu gibi belirtilerle hastaneye yatırılan bebeklerin bir kısmı cihazla solunum desteğine gereksinim duyar. Ne yazık ki kati tedavisi bulunmadığından kimi ölümle sonuçlanabilir. Tedavisi tamamlanmış bebeklerde de ilerleyen dönemde tekrarlayan ve kronik akciğer hastalığı geliştirme riski yüksektir.

  BU ÖNLEMLERLE BEBEĞİNİZİ RSV’DEN UZAK TUTABİLİRSİNİZ

  Ebeveynlerin alacağı pratik önlemlerle, tedavisi olmayan ve aşısı bulunmayan bu hastalıktan bebeği korumak olası olabilmektedir. Bunlar şöyle sıralanabilir:
  • Öncelikle yeni doğan bebeğinizi evde dahi olsa kalabalık ortamlardan ırak tutun.
  • Nezle olan insanlarla ve çocuklarla temas etmeyin. Elini dahi sıksanız virüs bulaşır ve uzun süre elinizde kalır.
  • Ellerinizi bilhassa bebeğinize dokunmadan evvel ve sık sık yıkayın.
  • Evinizi düzenli olarak havalandırın.
  • Gerekiyorsa mutlaka maske kullanın.
  • Mümkünse bebeğinizi öpmeyin, öptürmeyin, siz ya da öpen şahıs virüs taşıyor olabilir.
  • Koruyucu aşısı bulunmayan RSV hastalığını önlemek amacıyla, prematüre bebekler için antikor içeren iğnelerle koruma sağlanabilir. Prematüre doğmuş veya risk taşıyan bir bebeğiniz varsa doktorunuzdan bu konuda bilgi almalısınız.

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
  Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
  “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
  “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
  “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
  “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
  Büyük meme kamburluk nedeni!
  Büyük meme kamburluk nedeni!
 • Comments are closed.