avatar

“Psikiyatri ilaçlarının yan etkisi diğerlerine göre fazla”

2 Şubat 2018
23 defa okundu
Yorum kapali
 • “Psikiyatri ilaçlarının yan etkisi diğerlerine göre fazla”

  Psikiyatri ilaçlarının, farmakoloji ve ilaç yan etkisi bakımından üzerinde fazla daha titizlikle durulması gereken ilaçlar olduğunu hatırlatan Farmakolog Prof. Usta, psikiyatri ilaçlarının yan tesir oranının öbür ilaçlardan fazla olduğunu belirtti.

  Psikiyatri ilaçlarının mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerektiğini bildiren Farmakoloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Usta, imtihan kaygısı için başvurduğu psikiyatristin verdiği ilaç nedeniyle yan tesir oluştuğu iddia edilen ve Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde tedavi altına alınan idadi öğrencisinin durumunu da Sağlık Bakanlığına bildireceklerini söyledi.

  İlaçlarının olası yan etkileri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Usta, bilhassa psikolojik sorunlar ve epilepsi gibi hastalıklarda kullanılanların daha fazla yan tesir gösterdiğini dile getirdi.

  “BİR TARAFI YAPARKEN BİR TARAFI BOZMA POTANSİYELİNE SAHİP”

  Prof. Dr. Usta, laf konusu hastanın tedavisinin olası olduğunu vurgulayarak, “Psikiyatri ilaçları, farmakoloji ve ilaç yan etkisi bakımından üzerinde fazla daha titizlikle durulması gereken ilaç gruplarıdır. Bunların yan tesir oranı, öbür ilaçlara göre daha yüksek. Çok daha titiz, hekim kontrolünde kullanmakta yarar var çünkü psikiyatri ilaçları bir tarafı yaparken mutlaka bir tarafı bozma potansiyeline sahip” diye konuştu.

  YAN ETKİLER KONUSUNDA BİLİNÇLİ HEKİMLER YETİŞTİRİLİYOR

  Sağlık Bakanlığının ilaçların yan etkilerini “farmakovijilans” sistemi ile takip ettiğini aktaran Usta, “Bu vakayı da Bakanlığa bildiriyoruz. Herhangi bir ilaç kullanımına bağlı yan tesir ortaya çıktığında bunu kayıt altına alıp kaydediyoruz. Özellikle ağırbaşlı yan etkiler bizim için daha mühim ki bu vakada da ağırbaşlı bir yan tesir var çünkü hayati tehlike arz edebiliyor. Hastanede yatış süresini uzatabiliyor. Dolayısıyla bu bizim için bildirilmesi gereken bir şey” diye konuştu.

  Dünyada ilaçların yan etkilerini kayıt altına alan, bunları firmalara, doktorlara ve hastalara bildiren sistemin önemine değinen Prof. Dr. Usta, lüzumlu tedbirlerin bu sayede alınabileceğini vurguladı.

  Piyasada yıllardır kullanılan ilaçların yan etkilerini kayıt altına aldıklarını dile getiren Usta, “farmakovijilans” sistemini artık tıp fakültelerinde ve stajlarda anlatarak, yan etkiler konusunda bilinçli hekimler yetiştirdiklerini kaydetti.

  İlaç yan etkilerinin hayatı tehdit eden, ölümle sonuçlanabilen noktalara varabildiğini bildiren Usta, “Yan etkilerin belirtisini, ten reaksiyonlarından anlayabiliriz. Bazı ilaçlar yan tesir yapabilir ama bu onların kullanılmayacağı anlamına gelmiyor çünkü bu yan etkilerin oranları fazla önemli. Yani o kadar az sayıda görülüyor ki 10 binde bir, 100 binde, milyonda bir şeklinde olabiliyor” diye konuştu.

  VİDEO: 15 YAŞINDAKİ KIZ STRES İÇİN VERİLEN İLAÇLA KOMADA

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
  Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
  “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
  “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
  “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
  “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
  Büyük meme kamburluk nedeni!
  Büyük meme kamburluk nedeni!
 • Comments are closed.