avatar

Önlenebilen tek kanser: Rahim ağzı kanseri nedir? Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?

7 Nisan 2019
11 defa okundu
Yorum kapali
 • Önlenebilen tek kanser: Rahim ağzı kanseri nedir? Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?

  Rahim ağzı kanserinin, nedeni tamamen aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanser olduğunu söyleyen uzmanlar rahim ağzı kanserinin, dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görüldüğünü, ülkemizde ise onuncu sırada yer aldığını belirtti.

  RAHİM AĞZI KANSERİNİN RİSK FAKTÖRLERİ
  • Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu.
  • Erken yaşta (16 yaştan önce) ilk cinsel ilişki.
  • Birden fazla cinsel partner varlığı.
  • Sigara içimi.
  • Beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeyi az tüketmek rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır).
  • Yüksek doğurganlık sayısı.
  • Düşük sosyo-ekonomik düzey.
  • 5 yıldan daha uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı.

  HPV enfeksiyonlarının çoğunluğunun belirtilere veya hastalığa neden olmadığını ve kendiliğinden düzeldiğini vurgulayan uzmanlar, bununla birlikte belirli HPV tipleri (çoğunlukla 16 ve 18) ile devam eden enfeksiyonun, kanser öncesi lezyonlara neden olabildiğini söyledi. Tedavi edilmezse, bu lezyonların rahim ağzı kanserine ilerleyebildiğini ancak bu ilerlemenin genellikle uzun yıllar aldığını kaydetti.

  BU BELİRTİLERE DİKKAT!
  • Düzensiz, adet dönemleri arasında veya cinsel ilişkiden sonra anormal vajinal kanama.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı.
  • Sırt, bacak veya cinsel organların olduğu bölgede ağrı.
  • Yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı.
  • Vajinal rahatsızlık veya kokulu akıntı.
  • Tek bir bacakta şişkinlik.
  • İdrar yaparken ağrı.

  Serviks kanserinin önlenebilir ve erken teşhiste tamamen tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurgulayan uzmanlar “Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir ve bu hastalıktan ölüm tamamen engellenebilir. Düzenli rahim ağzı kanseri taramasından geçen bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir. Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ücretsiz olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır” dedi.

  EN RİSKLİ DÖNEM 17-33 YAŞ ARALIĞI
  Teorik olarak, hastalık taşımadığı bilinen tek partnerle birlikte olma durumunda riskin ortadan kalktığını söyleyen ve “Ancak bir kişinin HPV taşımadığını (HPV uyku döneminde ise) gösterebilmenin yolu maalesef yok” diyen uzmanlar;

  “Cinsel yaşamı aktif kişilerin yüzde 50’sinin hayatlarının bir döneminde HPV ile karşılaştığı kabul ediliyor. HPV enfeksiyonu riski en yüksek grup, enfeksiyon cinsel aktiviteye paralellik gösterdiğinden 17-33 yaş grubu. Kadın veya erkek kondomları riski bir miktar düşürse de, ciltten geçiş açıkta kalan alanlardan da söz konusu olabileceği için bulaşmaya tamamen engel olmuyor. Genital siğil yapan HPV tiplerine karşı aşılanmak ise korunmaya yardımcı oluyor.

  HPV TESPİTİNDE DNA TARAMA YÖNTEMİ
  Sağlık Bakanlığınca, kanser saptama oranları mevcut yöntemlere göre çok daha yüksek olan rahim ağzı kanseri tarama yöntemi (HPV-DNA) ile kontrol edilen 1,5 milyon kadının yüzde 3,6’sında yüksek riskli rahim ağzı kanserine yol açan virüs (HPV) tespit edildi. Rahim ağzı kanseri taramaları için uzun yıllardır ”smear” yöntemi kullanılıyordu ancak son yıllardaki gelişmeler, rahim ağzı kanseri taramalarında HPV virüsünün DNA’sının taranabileceğini de ortaya koydu. Türkiye, dünyada bu uygulamayı kullanan öncü ülkelerden biri oldu. HPV-DNA testlerinde klasik smear ile kıyaslandığında kanser saptama oranları daha yüksek ve tarama sonucunda kanserin negatif olması durumunda tahmin gücü de yüksek. Bilimsel verilere göre, dünyanın en iyi tarama testi.”

  ÜREME ÇAĞINDAKİ HASTALARIN DOĞURGANLIĞI KORUNABİLİR
  “Kadın yumurtalıklarından, vajinal ultrason sayesinde toplanan yumurtaların, laboratuar ortamında vitrifikasyon yöntemiyle dondurulması olan bu yöntem, yumurtaların uzun seneler boyunca saklanmasına yardımcı olmaktadır. Radyoterapi, kemoterapi gibi kanser tedavisi uygulayanlar ya da yumurtalıkları alınıp rahmi sağlıklı olan hastalarda bu işlemlerden önce yumurta dondurma yöntemi uygulayarak tedavileri tamamlandığında gebelik elde etme şansı olacaktır.

  YUMURTA DONDURMA İŞLEMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
  Yumurta dondurmanın kesin ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla bu hizmeti veren kurumun, tecrübeli ve teknolojik altyapılarının, güçlü embriyoloji laboratuarlarının olması gerekir. Kurum seçilirken dikkat edilmesi gereken bir başka husus da, merkezde dondurulan yumurtaların uzun yıllar boyunca saklanıp, ilk günki gibi kalabilmesine sağlayacak alt yapının bulunmasıdır. Dondurulmuş yumurtalar için herhangi bir bekleme süresi söz konusu değildir. Yumurtalar, gerekli oldukları zaman çözdürülüp, hamileliğin gerçekleşmesi için kullanılmaktadır. Hatta dondurma işleminin uygulanması sırasında, gruplar halinde uygulama gerçekleştirilerek, farklı dönemlerde hamileliğin gerçekleşmesi için kullanılabilir.”

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Bensu Soral, Başak Parlak, Songül Öden ve Yağmur Tanrısevsin aynı mesajı verdi!
  Bensu Soral, Başak Parlak, Songül Öden ve Yağmur Tanrısevsin aynı mesajı verdi!
  Yağmur Tanrısevsin’in afili pozu! Yüsra Geyik’in kafa karıştıran sözü!
  Yağmur Tanrısevsin’in afili pozu! Yüsra Geyik’in kafa karıştıran sözü!
  Hande Doğandemir ve Hazal Subaşı’nın gülünce yüzünde güller açıyor!
  Hande Doğandemir ve Hazal Subaşı’nın gülünce yüzünde güller açıyor!
  Merve Boluğur ve Nilperi Şahinkaya’da etkileyici mini etek pozları!
  Merve Boluğur ve Nilperi Şahinkaya’da etkileyici mini etek pozları!
 • Comments are closed.