avatar

“Mutluluk hormonunun % 90’ı bağırsaklarda üretiliyor”

19 Şubat 2018
27 defa okundu
Yorum kapali
 • “Mutluluk hormonunun % 90’ı bağırsaklarda üretiliyor”

  Mutluluk hormonu serotoninin yüzde 90’ının bağırsaklardaki arkadaş bakteriler tarafından üretildiğini söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, “Bu bağlamda lahana, karnabahar, turp, soğan, sarımsak gibi tabii prebiyotikler ve tabii ev yoğurdu, tabii fermantasyon sirke, tabii turşu, şirden mayalı peynir gibi tabii probiyotikler sağlıklı bir hayat için olmazsa olmaz olarak hayati ehemmiyet arz ediyor” dedi.İlişkili Haberler

  • “Depresyon beyin değil, bağırsak hastalığıdır”
  • Canan Karatay: Kelle paça ye, botoksa ihtiyacın kalmaz
  • Canan Karatay: Kristal kaya tuzu ömrü uzatır

  İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Gerçek Tıbbın 10 Şifresi” adlı yeni kitabının tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında, tıbbın, objesi insan olan tek sanat olduğunu belirterek, her hastanın kendine has kişiliği ve özelliğinin bulunduğunu söyledi. 

  “Gerçek Tıbbın 10 Şifresi” kitabında kronik hastalıklara karşı doğru beslenme yöntemlerini anlatan Prof. Dr. Karatay, “Doğallıklarını kaybetmiş, işlenmiş, bozulmuş, kimyasallarla boyanmış, ilaçlanmış, yapaylaştırılmış makro besinler, yani yediğimiz sağlıksız proteinler, karbonhidratlar ve trans yağlar, hücrelerin normal çalışmasını engellemeye başlayınca, vitamin ve mineraller de vücuda yeterli oranda giremiyor ya da vücutta etkili bir şekilde üretilemiyor” diye konuştu.

  Vücutta yeterli miktarda katalizör ya da kofaktör bulunmadığı zaman, bütün hücrelerin yanı sıra, beynin, sinir, bağışıklık sistemleriyle bütün doku ve organlarda arıza ve aksaklıkların ortaya çıktığını anlatım eden Karatay, şöyle devam etti:

  “KANSER VE TÜM KRONİK DEJENERATİF HASTALIKLARIN İYİLEŞMESİ MÜMKÜN”

  “Bu nedenle kronik inflamasyon buna bağlı hastalıklar başlamış oluyor ve sinsi olarak giderek artıyor. Yeni kitabımda, bu hastalıkları ve onları başlatan kronik inflamasyonu önlemenin ve tedavi etmenin şifrelerini, bilimsel referanslar ışığında bulacaksınız. Hangi hastalıklar iyileşir diye baktığımızda, kronik inflamasyon, insülin direnci, obezite, diyabet, hipertansiyon, haşimato, depresyon, unutkanlık, kronik artrit, mafsal ve kas ağrıları, polikistik over, fibrokistik meme, fibromiyalji, kanser ve bütün kronik dejeneratif hastalıkların iyileşmesi mümkün.”
  “Genetik” ve “iyileşmez” söyleminin unutulması gerektiğini vurgulayan Karatay, “İlaca mahkum olmuş, ‘ölene kadar bu ilaçları içeceksin’ diye beyinleri yıkanmış diyabet hastalarının ve öbür kronik dejeneratif hastalıklardan muzdarip insanların, bu hastalıkların kalıcı olarak tedavi edilebileceğini ve ilaçlardan kurtulabileceğini bilmek en insani haklarıdır. Yani başta diyabet olmak üzere bütün kronik dejeneratif hastalıklar iyileştirilebilir” dedi.
  Kan şekeri ve insülin hormonunun kanda uzun süre yüksek seyrederse mikropsuz kronik yangın başlayacağını aktaran Karatay, şöyle devam etti:

  “TEMELİNE İNİP YANGINI SÖNDÜRMEK GEREK”
  “Önemli olan bu yangını başlatmamaktır. Eğer başlamışsa da temeline inip yangını söndürmek gerekir. Bu nedenle vücutta sinsi sinsi başlayan hastalıkların esas nedeni kronik inflamasyondur. Kronik hastalıkların temelinde birçok noktada kan şekeri ve insülin hormonu karşımıza çıkıyor. Bunlar kanda uzun süre yüksek seyrederken daha da zıplatılınca işte o vakit canımızı yakıyor. Trigliseridleriniz yükselebiliyor, leptin ve insülin direnci ortaya çıkabiliyor, Tiroit hormonları dengeyi kaybedebiliyor ve riskler gün geçtikçe artarak farklı hastalıklarla, ağrı ve sancılarla karşımıza çıkıyor.”
  İyileşmenin yolunun kan şekerini düşürüp, insülin direncini kırmaktan geçtiğini dile getiren Karatay, bunun için de düşük glisemik indeksli sağlıklı protein, yağ ve karbonhidratlarla beslenilmesi gerektiğini aktardı.

  “CÜCE BUĞDAYDAN SONRA HASTALIKLAR ARTTI”

  Karatay, organizmanın esas ihtiyacı olan B, C vitaminleriyle çinko ve iyot gibi minerallerin hayati ehemmiyet taşıdığını, beslenmede kristal kaya tuzunun tercih edilerek, magnezyumun öneminin göz ardı edilmemesini önererek, çağdaş cüce buğdayın hayata girdiği günden itibaren kronik inflamasyon ve neden olduğu kronik dejeneratif hastalıkların arttığını ve bağırsaklarda yaşanan sorunların da bu nedenle geliştiğini söyledi.

  MUTLULUĞUN YOLU BAĞIRSAKLARDAN GEÇİYOR
   

  Prof. Dr. Karatay, “Mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotoninin yüzde 90’ı bağırsaklarımızdaki arkadaş bakteriler tarafından üretiliyor. Bu bağlamda lahana, karnabahar, turp, soğan, sarımsak gibi tabii prebiyotikler ve tabii ev yoğurdu, tabii fermantasyon sirke, tabii turşu, şirden mayalı peynir gibi tabii probiyotikler sağlıklı bir hayat için olmazsa olmaz olarak hayati ehemmiyet arz ediyor. Bunun için gelecek bağırsaklardadır” ifadelerini kullandı.

  VİDEO: KARATAY: KELLE-PAÇA İYİ BİR D VİTAMİNİ KAYNAĞI

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
  Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
  “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
  “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
  “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
  “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
  Büyük meme kamburluk nedeni!
  Büyük meme kamburluk nedeni!
 • Comments are closed.