avatar

Makyaj malzemelerinin içermemesi gereken 5 kimyasal

5 Kasım 2018
6 defa okundu
Yorum kapali
 • Makyaj malzemelerinin içermemesi gereken 5 kimyasal

  1) FTALAT:

  Bu kimyasal özellikle plastik malzemelere elastikiyet vermek için kullanılır. Daha çok ambalaj malzemelerinde görülmekle birlikte oje ve esans içeren makyaj malzemelerinde de tespiti mümkündür. Ülkemizde ftalat kullanımı yasaklanmıştır. Dolayısıyla internet üzerinden yurtdışından yapacağınız alışverişlerde, üründe ftalat olmamasına dikkat etmelisiniz.

  2) ALÜMİNYUM:

  Son zamanlarda sıkça duyduğumuz alüminyum, vücutta birikerek, ağır metal zehirlenmelerine ve Alzheimer gibi hastalıklara sebep olur. İçerik kontrolü yaparken alüminyum olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın.

  3) PARFÜM:

  Parfümü direkt olarak cilde sıkmak bu denli zararlıyken, cilde sürmek ve tüm gün cildi maruz bırakmak doğru değildir. Parfüm içeren makyaj malzemeleri, cildinizde iritasyona, akne veya sivilceye sebep olabilir. Özellikle, fondöten, allık ve pudra gibi yüzünüzün tamamına uyguladığınız ürünlerde parfüm içerikli olmamasına dikkat edin.

  4) İZOPROPİL ALKOL:

  Alkoller genel olarak, cildin nem ve yağ dengesini bozduğu için uzak durulması gereken hammaddelerdir. Kullanacağınız makyaj malzemesinde izopropil alkol bulunuyor ise bu durumu tekrar gözden geçirmelisiniz.

  5) PETROLATUM:

  Neredeyse rujun ana hammaddesi olduğu bilinen petrolatum, petrol türevi bir hammadde olması sebebiyle sağlık için tehlike arz eder. Rujun yenebilme durumu da göz önünde bulundurulup daha çok bitkisel içerikli olan ürünler seçilmelidir.

  Etiketler :
 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Salatalığın cilde faydaları nelerdir? Salatalık maskesi ne işe yarar?
  Salatalığın cilde faydaları nelerdir? Salatalık maskesi ne işe yarar?
  Çayın cilde faydası var mı? Çay maskesi nasıl yapılır?
  Çayın cilde faydası var mı? Çay maskesi nasıl yapılır?
  Mezuniyet makyajı nasıl yapılır?
  Mezuniyet makyajı nasıl yapılır?
  Güzellik uykusu gerçek midir?
  Güzellik uykusu gerçek midir?
 • Comments are closed.