avatar

“Elektronik sigarada daha fazla kimyasal var”

19 Şubat 2018
20 defa okundu
Yorum kapali
 • “Elektronik sigarada daha fazla kimyasal var”

  Elektronik sigara ile daha kontrolsüz ve yüksek dozda nikotin alındığını söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Meftun Ünsal, “Elektronik sigara dumanında normal sigara dumanından daha fazla miktarda ağır metal ve silika partikülleri bulunduğu saptanmıştır” dedi.İlişkili Haberler

  • Elektronik sigara kanser ve yürek hastalığı nedeni
  • “Gençlerimiz elektronik sigaraya aldanmasın”
  • “Elektronik sigara tedavisi zor tümörlere sebep oluyor”
  • Elektronik sigara aft yapıyor

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meftun Ünsal, e-sigara olarak da adlandırılan elektronik sigaraların son dönemde bilhassa internet ve sosyal medya üzerinden kontrolsüzce satıldığını söyledi.

  DSÖ’nün dünyada önlenebilir ölüm ve hastalıkların nedeni olarak sigaranın ilk sırada geldiğini belirttiğine dikkati çeken Ünsal, elektronik sigaranın da bağımlılığa yol açabildiğini vurguladı.

  SİGARAYI BIRAKMAYA YARDIMCI OLMUYOR

  Sigarayı bırakmaya muavin olduğu iddiasıyla kullanımı yaygınlaşan elektronik sigaranın söylendiğinin aksine böyle bir özelliği bulunmadığının altını çizen Ünsal, “Elektronik sigara güvenli olmayan, kullanıcıya taşıyıcı bir sistem içinde nikotin sunan elektronik bir alettir. Elektronik sigaranın içindeki kimyasal likit maddelerin bağımlılık ve hastalık yapıcı etkileri bulunuyor.” diye konuştu.

  “DAHA KONTROLSÜZ VE YÜKSEK DOZ NİKOTİN ALINIYOR”

  Elektronik sigaranın görünüşüyle sigarayı taklit ettiğine işaret eden Ünsal, şöyle konuştu:

  “Elektronik sigaranın kartuşlarında nikotin sızıntısı olmakta, bu sızıntı cildin fazla nikotin almasına sebep olarak zehirlenmelere yol açmaktadır. DSÖ tarafından yapılan araştırmalarda, elektronik sigara dumanında normal sigara dumanından daha fazla miktarda ağır metal ve silika partikülleri bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca elektronik sigara dumanında kalay, gümüş, demir, alüminyum, krom ve nikel nanopartikülleri bulunmaktadır. Elektronik sigara dumanındaki nikotin, sigarada olduğu gibi bağımlılık yapıyor. Daha kontrolsüz ve yüksek doz nikotin alındığı için mide ve bağırsak sisteminde yan etkilere, kafa ağrısına, çarpıntıya, ağız ve ciltte hastalıklara sebep oluyor.”

  Ünsal, bu cihazın kullanımıyla kardiyovasküler hastalıklarda artış görülebildiğine dikkati çekerek “Hava yollarının kişiyi koruyucu fonksiyonunu menfi etkilemekte ve akciğer iltihaplanmasına yol açmaktadır. Uzun süreli dönemde akciğerde ani fazla rahatsızlığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır.” ifadesini kullandı.

  Meftun Ünsal, sigaraya bırakmak için kullanıldığı söylenen elektronik sigaranın bu özelliğine dair bilimsel bir delil bulunmadığını kaydetti.

  VİDEO: ELEKTRONİK SİGARA CEBİNDE PATLADI

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
  Kaşıntı, böbrek hastalığının sinyali olabilir!
  “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
  “Mide botoksuna FDA ve EMA onay vermedi”
  “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
  “Hepatit B’yi engelleyebiliyoruz”
  Büyük meme kamburluk nedeni!
  Büyük meme kamburluk nedeni!
 • Comments are closed.