avatar

Bahar dekorasyonu nasıl yapılır?

7 Haziran 2016
196 defa okundu
 • Bahar dekorasyonu nasıl yapılır?

  Temiz, keyifli ve düzenli bir evde yaşamak ruhumuza iyi gelir, mutluluk verir. Bu mucizevi etkiyi hayatınıza çekmek için, 10 sihirli dokunuşla evinize bahar havası getirebilirsiniz! İşin uzmanı Davut Karaçak, ev dekorasyonu için özel ipuçları sunuyor.

  Bahar ve yaz aylarının gelmesi, bireylerin bulundukları ortama renk ve hareket katma ihtiyacını artırıyor. Özellikle mobilya ve dekorasyonda ortaya çıkan ve döneme göre değişen renk skalaları, desenler, birbirinden farklı formdaki tasarımlar, bireylerin bu ihtiyacını adeta körüklüyor. Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak, ufak değişikliklerle evde bahar havası yaratmak isteyenler için önemli tüyolar verdi. Karaçak, baharın enerjisini ve ruhunu evine taşımak isteyenlere şu önerilerde bulunuyor:

  İlkbahar, yazın habercisi. Dolayısıyla güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte enerji ve motivasyon artıyor. Bu enerjiyi evine yansıtmak isteyenler, öncelikle bulundukları alana sıcaklık, derinlik ve doku katacak unsurları bir araya getirerek işe başlayabilirler. Bu noktada ortamda kullanılan malzemeler ekstra önem kazanıyor. Yani ahşap, ayna ve döşemeler başrol oyuncusu olarak konumlanıyor.

   

  Oturma odasında canlı renklerin veya desenli döşemelerin hakim olduğu kanepeler kullanarak, bahara hızlı bir geçiş yapmanız mümkün. Özellikle sarı, yeşil, mavi, kırmızı gibi sıcak tonları kullanmaya özen gösterin.

   

  Yemek ve oturma odasının bir arada olduğu bir alana sahipseniz ve kanepelerinizi değiştirmeyi düşünmüyorsanız, masanızın etrafına yerleştireceğiniz farklı formdaki sandalyelerle de baharı evinize getirebilirsiniz.

  Ahşap dokulu yemek masaları, özellikle ilkbahar ve yaz ayları için müthiş bir dekorasyon önerisi. Ahşap masalar, farklı materyallerle yapılan sandalyeler ve benchlerle bir arada kullanılabilir.

   

  Oturma alanlarına derinlik katmak ve ferah bir görüntü oluşturmak için; duvarlara açık renk boya uygulanabilir. Bir bölümü açık renk, diğer bölümü pastel tonlara boyanan duvarlar sayesinde, küçük alanlarda dengeli bir tezatlık oluşturmak da diğer bir seçenek. Ayrıca mobilyaları, duvara paralel konumlamakta fayda var. Böylece baharın tazeliği ve ferahlığını yaşam alanınıza taşıyabilirsiniz.

   

  Aydınlatma, ortamın en önemli unsurlarından biri. Dairelerin özelliğine göre aydınlatma seçimleri de farklılık gösterecektir. Loft, modern, rüstik, country veya Retro dekore edilmiş bir evde yaşıyorsanız, aydınlatma seçiminizde metal ön planda olabilir. Metalin soğukluğu ışık ile kırılıyor ve iç mekânda sıcak bir atmosfer oluşuyor.

  Geometrik formda ve açık olarak tasarlanan kitaplıklar, evinizin havasını bir anda değiştirecek. Beton duvarlara yaslanan ahşap kitaplıklar, ortama hareket katacak.

   

  Bahar aylarında dekorasyonda, eklektik çizginin hâkimiyetinden söz etmek yanlış olmaz. Yani birbiriyle aynı çizgideki ürünler yerine, farklı tasarım ve renkteki ürünler, aynı ortamda uyum yaratabiliyor. Kitaplık konusunda, rengi ve tasarımı dans ettiren ürünleri tercih edebilirsiniz.

   

  Çok ufak bir değişiklik istiyorum diyorsanız, işe taburelerle de başlayabilirsiniz. Dekoratif tabureler, yaşam alanlarının jokeri gibi adeta… Dekoratif tabureler, oturma amaçlı kullanılabileceği gibi, sehpa olarak kullanılması da mümkün. İlkbahar dekorasyonuna, İğne ayaklı ahşap ve farklı renkteki taburelerden edinerek başlayabilirsiniz. Tabureyi, sehpa olarak kullanacaksanız, üzerine taze bahar bitkileri yerleştirmeyi unutmayın derim.

   

  Bahar dekorasyonunun olmazsa olmazı ise aynalar, tablolar ve dekoratif aksesuarlar… Ayna, ortama derinlik katmasının yanı sıra oldukça gerekli bir dekorasyon ürünüdür. Dolayısıyla yaşam alanlarınıza aynayı mutlaka dahil etmelisiniz. Ayna seçimi yaparken, tasarımdan vazgeçmemenizi öneririm. Klasik aynalar yerine, karakteristik formdaki ahşap ve metal malzemelerle tasarlanmış aynalar, tercihinize yön verebilir. Tablolarda kullanılan renkler ise, duvar renkleriyle bütünlük içinde olmalı. Aksesuar evin makyajıdır. Evinizin doğallığını bozmadan aksesuarlarla ufak dokunuşlar yapabilirsiniz. Şişe formundaki vazolara yerleştireceğiniz kuru dallar, muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Denemekte fayda var. Son olarak, mumları unutmayın…

   

  Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Yatak odanızı ferah gösterecek 22 yatak örtüsü düzeni!
  Yatak odanızı ferah gösterecek 22 yatak örtüsü düzeni!
  Firmanız Büyük İse Endüstriyel Teraziler İle Tanışın
  Firmanız Büyük İse Endüstriyel Teraziler İle Tanışın
  Mobilya tasarımları 2017
  Mobilya tasarımları 2017
  Pratik ev dekorasyon fikirleri resimli
  Pratik ev dekorasyon fikirleri resimli
 • 2 Comments

  1. Gazete ilan dedi ki:

   Yaşam alanımız olan evlerde çok fazla vakit geçirmemizden dolayı ev dekorasyonu insan ruhu ve keyifli zaman geçirmek açısından son derece önemli. Bu konuda güzel ve açıklayıcı bilgiler paylaşmışsınız. Özellikle ahşap ürünler gerçekten insanın içini ferahlatıyor.

  2. Tartışmasız en önemli yaşam alanımız olan evimiz iç huzurumuz için yaşam kalitemiz açısından çok önemli. Baharda ve tüm mevsimlerde ev dekorasyonu ve evimizin yeniliğine önem vermeliyiz.