avatar

Murat Karahan: Türk operasını bir dünya markası yapmak üzere yola çıkıyorum

19 Şubat 2018
23 defa okundu
Yorum kapali
 • Murat Karahan: Türk operasını bir dünya markası yapmak üzere yola çıkıyorum

  “Türk Operası” markasını yaratmak istediklerini belirten Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Karahan, “Sponsor arayışı içerisindeyiz” dedi.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Murat Karahan: Ülkemi Bolşoy’da temsil etmek aka mutluluk

  Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Murat Karahan, “Türk Operası” markasını yaratmak istediklerini belirterek, bu çerçevede düzenlemek istedikleri uluslararası festivaller için aka şirket ve bankalara “sponsorluk” çağrısında bulundu.

  Yaklaşık bir buçuk ay evvel DOB Genel Müdürlüğü görevine getirilen dünyaca meşhur tenor Karahan, operada yeni devre hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un kendisini bu göreve getirirken “Murat, Avrupa’da gördüğün bilgi, görgü ve vizyonunu buraya taşımanı ve Türk operasını hak ettiği yere çıkarmanı istiyoruz.” dediğini anlatan Karahan, en mühim önceliğinin de bu mevzu, bahis olduğunu vurguladı.

  Karahan, “Türk operasını bir dünya markası yapmak üzere yola çıkıyorum. Çok kıymetli sanatçılarımız, yetenekli genç arkadaşlarımız ve altı adet operamız var bizim. Dünyada birçok ülkenin altı adet operası yoktur. Bu aka potansiyeli aktif hale getirip, bilhassa genç arkadaşlara sahip çıkıp, onların önünü açarak, bu genç kuşak ve doğal ki aka ağabeylerimiz, ablalarımızla birlikte bir sinerji yakalayıp sanat yapmak istiyoruz her şeyden önemlisi.” ifadelerini kullandı.

  “TÜRK OPERASI’ MARKASINI OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”

  Genel Müdür Karahan, Türkiye topraklarının geçmişi surat yıllar öncesine dayanan pek fazla farklı medeniyete ev sahipliği yaptığına ve bunun melodik zenginliği de beraberinde getirdiğine dikkati çekti.

  Karahan, “Türkiye topraklarındaki melodik zenginliği kullanıp, uluslararası boyutta dünyaya sunabileceğimiz, kabul ettirebileceğimiz şekillerde prodüksiyonlar oluşturarak aynı zamanda bir ‘Türk Operası’ markasını da oluşturmak istiyoruz. Bunu yapabilecek gücümüz, sanatçılarımız, altyapımız, melodik yapımız var. Sadece bu aşkı, hevesi yeniden sanatçıların içinde uyandırıp üretime teşvik etmek istiyoruz.” diye konuştu.

  “BAŞKENTİMİZE YAKIŞIR BİR OPERA BİNASI ACİLEN GEREKİYOR”

  Murat Karahan, Ankara’nın yeterli büyüklükte bir opera binasının bulunmadığına işaret ederek, şöyle devam etti:

  “Ankara’ya yeni bir opera binası kazandırmanın derdindeyiz. Bizim için fazla mühim bir nokta. Çünkü Türkiye’nin başkenti Ankara, Türkiye’de ilk operanın da kurulduğu şehir. Operanın da başkenti Ankara. O yüzden Başkentimize yakışır bir opera binası bize acilen gerekiyor. Umarım ki Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere devlet büyüklerimiz bu konuya mutlaka el atacaktır.

  Biliyorsunuz son birkaç yılda onlarca stat yapıldı. Bence kolaylıkla bir opera binasını da Ankara’da devletimiz yapacaktır diye düşünüyorum. Öncelikli hedeflerim de birisi de bu. İstanbul’da harika bir yapı (AKM binası) kazanıyoruz. İnşallah Mart 2019’da açılışını yapacağız. Çok heyecanla bekliyoruz o zamanı.”

  Karahan, yeni AKM projesini vatan dışında anlattığında fazla müspet yorumlar aldığını dile getirdi.

  TARİHİ OPERA BİNASININ RESTORASYONU 165 GÜNDE TAMAMLANACAK

  Restorasyona alınacak Ulus’taki tarihi opera binasının durumu hakkında da bilgi veren Karahan, daha evvel binanın restorasyonunun bir sene sürmesinin öngörüldüğünü ve bu süreçte temsillerin Leyla Gencer Sahnesi’nde gerçekleştirilmesinin düşünüldüğünü anımsattı.

  “EĞER SAHNEYİ 18 YAŞINDAKİ GENÇ HAK EDİYORSA O ÇIKAR” – İZLE

  Etiketler :
 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  ‘Bizim oyunculuğumuzda duygu var’
  ‘Bizim oyunculuğumuzda duygu var’
  ‘Brokers’ komedisi Türkiye’ye geliyor
  ‘Brokers’ komedisi Türkiye’ye geliyor
  Blue Man Group: İstanbul harika bir şehir
  Blue Man Group: İstanbul harika bir şehir
  Don Kişot bale sahnesinde
  Don Kişot bale sahnesinde
 • Comments are closed.